Znają swój region i potrafią go promować!

Międzyszkolny konkurs MÓJ REGION DAWNIEJ I DZIŚ ma już w naszej szkole sześcioletnią tradycję. Tegoroczni uczestnicy zmierzyli się z tematem: Moja piękną okolicę uwiecznię słowem i obrazem. Do rywalizacji przystąpiło dziewięć zespołów, które przygotowały prace literackie i ich plastyczne ilustracje, a następnie w drugim etapie, w formie ustnej prezentowały efekty swej twórczości. Uczniowie musieli zatem wykazać się zdolnościami literackimi, plastycznymi i kulturą słowa.

 28 maja drugie piętro „Słowaka ”na trzy godziny stało się miejscem artystycznego i koleżeńskiego spotkania gimnazjalistów szkół uczestniczących w konkursie oraz licealistów z klasy II grupy psychologiczno-pedagogicznej, którzy gościli młodszych kolegów. Miło było popatrzeć jak rodzą się pomysły na oryginalne, twórcze ukazywanie pięknych nadgoplańskich okolic i sylwetek ludzi, którzy tworzyli kulturę regionu.

Zwycięzcami VI edycji konkursu zostali:

 

I miejsce-zespół uczniów Gimnazjum nr 2 przy ZSO w Kruszwicy:

Monika Brzyska, Natalia Kaszubowska, Marta Kopańska, Kamila Sawicka.

II miejsce-zespół uczniów z Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy:

Piotr Cięgotura, Anita Jenziołowska, Michalina Puławska, Sebastian Szymański.

III miejsce-zespół uczniów z Gimnazjum nr 3 w Bachorcach:

Karolina Konarzewska, Weronika Ładoń, Patrycja Nojek, Patrycja Wojciechowska.

 

Prace uczniów pokazały, że o ważnych ludziach i ważnych miejscach należy pamiętać, bo dają radość, tworzą poczucie wspólnoty z małą ojczyzną, nakłaniają do przemyśleń. Warto zatem poznać choćby ich fragmenty.

 

Absens avens

„ Gdzie słowiański raj równiny kujawskiej

Tam gniazdo ojczyste synów Lecha roztacza majestat.

(…)

A gdy słońce zmęczone chowa się za horyzont,

Budzi się w Pani –opiekunka, Goplana-nimfa wodna,

Siada na skraju zimnego kamienia, kusząc słodkim głosem.

„Spocznij przybyszu, a powiem Ci historię Kolegiaty’

Wskażę Ci miejsce ukrycia czakramu , abyś był nieśmiertelny,

Rusałki zaprowadzą Cię na miejsce świetlnych bitew przodków’’.

 

I nuci , i kusi, i powtarza, a dźwięk jej soczysty,

Więc pamiętaj Wędrowcze, wstąp do Kruszwicy.

Nie raz tu powrócisz, by przeżyć przygodę,

I powspominać przeszłość dziadków, narodu,

By historia wiecznie trwała.”

(…)

*Nieobecny traci

 I miejsce

 

„ Każdy ma swoje miejsce na ziemi, swój azyl, do którego zawsze chętnie wraca, który wspomina i za którym tęskni. Niektórzy ludzie lubią przebywać nad wodą, inni wolą spacerować wśród drzew, jeszcze inni natomiast preferują aktywne spędzanie czasu, polegające na zwiedzaniu ciekawych miejsc.

Naszym ulubionym miejscem jest nasze gniazdo ojczyste, Kruszwica. Znajduje się tu wszystko, czego potrzeba człowiekowi do jego egzystencji. To, co porusza, to magia bijąca z fauny i flory nadgoplańskiej. Można tu wszędzie podziwiać uroki naszej ojcowizny… .”

II miejsce

 

„ Dziś rano poczułam chęć ukazania mojego rodzinnego miasta. W tym celu wzięłam wszystkie potrzebne materiały i udałam się w okolice Mysiej Wieży i jeziora Gopła. Po dotarciu rozstawiłam sztalugę, farby i płótno i zaczęłam malować. W trakcie tworzenia obrazu powróciły wspomnienia sprzed lat…

Z opowiadań rodziców wynika, że urodziłam się w 1900roku. Jestem czwartą córką Pawła Ryczka majętnego ówczesnego dzierżawcy jeziora Gopła. Odkąd pamiętam, mieszkałam w kamienicy przy ulicy Zamkowej nr 16. Uważana byłam za utalentowane dziecko: uczyłam się gry, malowałam, pisałam wiersze i znałam trzy języki obce. W moim domu często gościli: Jan Kasprowicz, Stanisław Przybyszewski z żona, Ludomir Różycki - znany kompozytor. (…). Pewnego dnia w moim domu zjawił się profesor Bolesław Lewański, znany artysta-malarz… .”

III miejsce

 

 ZOBACZ FOTO GALERIĘ